badania i publikacje

Chemioterapia

Chemioterapia polega na podawaniu Pacjentowi leków cytostatycznych, w celu hamowania namnażania się i niszczenia komórek nowotworowych.

W wyniku podawania niektórych terapii przeciwnowotworowych może pojawić się nadmierna suchość skóry, w skrajnych przypadkach przyjmująca postać tzw. zespołu „ręka-stopa”, zwanego także „dłoniowo – podeszwowym”. Najczęściej pojawia się on w 2 – 12 dobie od podania leku. Skóra wymaga wówczas intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zespół „ręka-stopa” objawia się zaczerwienieniem, mrowieniem, przeczulicą skóry, bólem, obrzękiem dłoni i stóp, wewnętrzna strona dłoni i stóp staje się sino-czerwona. Może też temu towarzyszyć nadmierne rogowacenie i powstawanie pęcherzy. Większość pacjentów, u których wystąpiło to powikłanie skarży się na zaburzenia czucia w obrębie dłoni i stóp. Podobne odczyny skórne mogą również wystąpić w okolicach pach i pachwin.

W przypadku pojawienia się problemów z suchością skóry w trakcie chemioterapii stosuj racjonalną dietę, uwzględniającą odpowiednią ilość wody; bierz krótkie kąpiele, najlepiej pod prysznicem w umiarkowanie letniej wodzie; nie stosuj płynów ani soli do kąpieli, które mogą wysuszać i podrażniać skórę; delikatnie, bez tarcia osuszaj skórę przy pomocy bawełnianego ręcznika, nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure.

Przywiązuj dużą wagę do bardzo systematycznej, specjalistycznej pielęgnacji polegającej na stałym nawilżaniu, odbudowie i ochronie płaszcza lipidowego. Skóra potrzebuje do regeneracji witamin, substancji zmiękczających, odżywczych, ochronnych, które nadają jej elastyczność i sprężystość.

Do pielęgnacji skóry stosuj specjalistyczny krem, który przywraca prawidłowy poziom lipidów. Pielęgnacja skóry przy pomocy specjalistycznych preparatów musi prowadzić do powstania na skórze cienkiego, ochronnego filmu tworzącego dodatkowa barierę, hamującą ucieczkę wilgoci poprzez odbudowę płaszcza wodno-tłuszczowego. Preparatem spełniającym te oczekiwania jest specjalistyczny krem nawilżająco – natłuszczający ChemoDry B6. Jest on przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, szczególnie rąk i stóp.